טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים במסגרת סל הבריאות

רפורמת טיפולי שיניים בהשתתפות עצמית נמוכה במסגרת סל הבריאות למבוגרים בגילאי 72 ונעלה הפכה לבשורה של ממש עבור רבים ועשויה ללא ספק לשנות את איכות החיים של כל אדם מבוגר מהקצה לקצה. לאחר שלוש שנים מאז נכנסה הרפורמה המדוברת לתוקף, החליטה המדינה לעדכן את הזכאות למטופלים והחל מ-1 ביולי 2022 כל בני 72 ומעלה יהיו זכאים למלוא טיפולי השיניים המשמרים והמשקמים הנכללים בסל הבריאות.

חשוב להבין כי שיניים לא מטופלות עלולות להשפיע על מהלך החיים השוטף של האדם ולגרום לפגיעה בריאותית מקיפה. בריאות שיניים מהווה גורם בעל השפעה משמעותית מאוד הן על הבריאות של כל אדם והן על איכות חייו וכל הכבוד שלו. לא מעט מבוגרים נאלצו לוותר על טיפולי שיניים בשל שיקול כלכלי ולא פעם בגין זאת הם מאבדים שיניים, מה שעלול למנוע מהם לאכול סוגי מזונות רבים וכן מה שעלול להוביל לעיוות הפה והפנים ואף לפגוע בדימוי העצמי. אין ספק כי רפורמת טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים במסגרת סל הבריאות, תסייע לאזרחים רבים בגיל זה לקבל את הטיפולים שהם זקוקים להם ולשפר את איכות חייהם.

 

היכן ניתן לממש את הזכויות?

חשוב מאוד לדעת כי את הטיפולים המדוברים ניתן לקבל במסגרת מרפאות השיניים של קופות החולים או במרפאות שיניים שעובדות עם הסדר קופות החולים. כלומר, כאשר מדובר על טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים במסגרת סל הבריאות, בלתי אפשרי לבצע אותם במסגרת מרפאת שיניים פרטית שאינה בהסדר כלשהו עם קופת החולים שבה מבוטח האדם. יש לבדוק מראש איזה מרפאות שיניים רלוונטיות לטיפול עבור האדם במסגרת הרפורמה המדוברת ורק לאחר מכן לקבוע תור למרפאה הרלוונטית כדי לאבחן את מצבו של המטופל ולבנות לעצמו תוכנית טיפולים מתאימה.

 

טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים במסגרת סל הבריאות- מה נכלל?

בדיקות הסרת אבנית וצילומי נשך ניתנים בחינם ללא השתתפות עצמית ואילו שאר הטיפולים ניתנים עם השתתפות עצמית נמוכה וזאת בהתאם לסוג הטיפול. כמו כן, בדיקה תקופתית לרבות ייעוץ והכנת תוכנית טיפול תתבצע ללא תשלום אחת לשנה וכן בדיקות שגרה ומעקב יתבצעו ללא תשלום. מעבר לכך טיפולים המוצעים במסגרת הסדר זה בהשתתפות עצמית נמוכה יהיו: טיפולי עזרה ראשונה, צילום סטטוס, צילום פנורמי, טיפול מניעה פלואוריד, הקצעת שורשים, עקירה, עקירה כירורגית, המיסקציה, טיפולי שורש או חידוש טיפול שורש, שחזור סתימה ומבנה מיידי. טיפולי שיניים משקמים המוצעים במסגרת טיפולי שיניים לאזרחים ותיקים עם השתתפות עצמית נמוכה של המטופל הם: התייעצות עם רופא שיניים מומחה לצורך התאמת תוכנית טיפול לשיקום הפה, הכנת תותבת מיידית, שלמה וחלקית, עליונה ותחתונה כולל מדידה והתאמה, הכנת תותבת שלמה עליונה שאינה נשענת על שתלים וכן שלמה תחתונה הנשענת לכל היותר על ארבעה שתלים לרבות מדידה, התאמה, ייצור במעבדה וכן רשת לתותבת במקרה הצורך, העמקת הוסטיבולום לצורך התותבות, כתר קבוע מחרסינה או מבושל וכן כתר זמני לפני כל כתר קבוע וכן תיקון והחלפה במידת הצורך ליצור אחיזה לתותבת חלקית בלבד, ביקור אצל הרופא לצורך התאמת תותבות וכן הסרת נקודות לחץ, התקנה של עד 4 שתלים לצורך תמיכה לתותבת תחתונה, טיפולי שיקום וטיפול בתותבת, הוצאה והחלפה של שתל ועוד.

חשוב לדעת כי ישנם טיפולים יקרים במיוחד בתחום שיקום הפה שעדיין אינם כלולים בסל הבריאות במסגרת רפורמה זאת ועל כן במקרים של הטיפולים הללו קופת החולים תגבה מהמטופלים את עלות הטיפול באופן פרטי בלבד. יחד עם זאת, לעיתים רופא שיניים מקצועי יצליח להמיר טיפול יקר בטיפול הכלול במסגרת הרפורמה לאוכלוסייה ותיקה וכך יקל על המטופל מבחינה כלכלית ואף יסייע לו לקבל את הטיפול שהוא זקוק לו. בכל מקרה, חשוב מאוד לחפש מרפאה שבה עובדים הרופאים המקצועיים ביותר בתחום טיפולי שיניים לאוכלוסייה ותיקה. אם אתם מעוניינים בטיפולי אורתודנטיה, חשוב שתבחרו אורתודנט מומלץ למבוגרים.

אין לראות בנכתב מידע פורמלי, יש להתעדכן מול משרד הבריאות מעת לעת לוודא כי לא חל בתקנה שינוי.

 

 

 

תוכן עניינים

קשיש

הקצבת זקנה מהביטוח הלאומי: למי מגיעה?

המוסד לביטוח לאומי מעניק קצבאות זקנה לאנשים העומדים בקריטריונים מסוימים. כדי להיות זכאי, עליך להיות בן 67 לפחות עבור גברים ו-62 עבור נשים. בנוסף, עליך להתגורר בישראל לפחות 12 שנים מגיל 18. מי שלא עמד בדרישת התושבות עדיין עשוי להיות זכאי אם צבר מספיק נקודות ביטוח.

לקריאת המאמר »
זיקנה

מדריך להתמודדות עם אלרגיה בפנים בגיל השלישי – עצות והמלצות

ככל שאנו מתבגרים, הגוף שלנו עובר שינויים שונים, כולל רגישות מוגברת לאלרגיות. אלרגיות בפנים יכולות להתבטא באדמומיות, גירוד, נפיחות או אפילו פריחה. האשמים הנפוצים כוללים מוצרי טיפוח, איפור או גורמים סביבתיים כמו אבקה או אבק.

לקריאת המאמר »
מוקד טלפוני

בדיקות תקופתיות בגיל ה-3 – כל מה שצריך לדעת

כאשר ילדכם מגיע לגיל 3, חיוני להבטיח כי בריאותו והתפתחותו נמצאים במסלול. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות בדיקות תקופתיות, שיכולות לספק תובנות חשובות לגבי רווחתו של ילדכם. המרכז הטלפוני של ביטוח הבריאות שלך יכול להוות משאב רב ערך בהנחייתך בתהליך זה.

לקריאת המאמר »
Nursing Home Guidance

הנחיות חשובות לבחירת בית אבות סיעודי

במהלך בחירת בית אבות סיעודי, חשוב להבין את צרכי האדם שצפוי להתגורר במקום. זה יכול להיות הכל מהכוח הפיזי של האדם, המצב הנפשי שלו, הצורך בטיפולים מיוחדים או הצורך באישורים מסוימים. הכרה תמהה בצרכים תוכל להכווין את החיפוש אל המקום המתאים ביותר.

לקריאת המאמר »